Internet je zaplavený reklamami na okuliare určené pre počítače, optiky chrlia propagačné materiály ako zabrániť degenerácii makuly, či dokonca znížiť riziko rakoviny spôsobené modrofialovým svetlom. Je to naozaj tak vážna záležitosť?

Žijeme v digitálnej ére, keď značnú časť dňa strávime pozeraním na krátku vzdialenosť, do nejakej malej, svietiacej obrazovky. Podľa marketingových materiálov tieto obrazovky vyžarujú vysoké množstvo modrofialového svetla, ktoré zaťažuje oko a okrem únavy vedie k nezvratnému poškodeniu. Riešením sú vraj okuliare proti modrofialovému svetlu, ľudovo nazývané aj okuliare proti modrému svetlu. Ich funkčnosť potvrdzuje nespočetné množstvo recenzií od používateľov. Jedno však nenájdete: odbornú štúdiu, ktorá potvrdzuje skutočnú funkčnosť týchto vecí.

Okuliare s modrým filtrom

Viete odkiaľ v skutočnosti dostanú vaše oči najviac modrofialového svetla? Zo slnka. Obrazovky moderných telefónov, tabletov či počítačov majú značne redukované vyžarovanie, v tme sa automaticky stlmia či prepnú do večerného režimu s teplejším (žltším) osvetlením. Problém s pozeraním do obrazoviek nespôsobuje žiarenie ale fakt, že náš zrakový systém nie je prispôsobený k dlhodobému pozeraniu na krátku vzdialenosť. Čím bližšie sa snažíme zaostriť, tým viac sa namáhame.

V jedinom prípade má filter modrofialového svetla opodstatnenie. Modrofialový komponent svetla riadi náš spánkový režim. Ako zapadá slnko, z jeho svetla sa vytráca modrý komponent. Toto je podnet pre náš organizmus, že čoskoro bude tma, ide sa spať. Vyplaví sa hormón melatonín, začne sa proces zaspávania. Ak v hodinách pred spaním dostaneme hoci len menši dávku modrého svetla napríklad z obrazovky mobilu, spánkový systém sa nenaštartuje.

Čo teda môžeme robiť, keď nás bolia oči pred obrazovkou?

Treba prestať! A to doslova. Najlepšia úľava pre unavené oči je dať si pauzu. Ideálne každých 20 minút spraviť prestávku od pozerania do blízka, zadívať sa do diaľky minimálne 20 stôp (6 metrov) aspoň na 20 sekúnd. Najlepšie je zároveň pretiahnuť si aj sedením zmeravené telo krátkou prechádzkou podľa možnosti nie len po byte či kancelárii, ale v prírode.

Syndróm suchého oka poriadne skomplikuje narábanie s obrazovkami. Je to téma sama o sebe, ale vo väčšine prípadov sa s tým dá popasovať celkom jednoducho. Základom je správny pitný režim a optimálne nastavanie vlhkosti prostredia izbovými rastlinami, častým vetraním prípadne zvlhčovacím zariadením. V horšom prípade sa treba obrátiť na očného špecialistu, ten vyšetrí (určí?) dôvod suchého oka a nastaví správnu liečbu.

Často pozorovaný jav u ľudí pred obrazovkou je zabúdanie žmurkania. Normálne človek žmurkne v priemere šesťkrát za minútu, takto dostane oko potrebné „premazanie“. Ale keď kontroluje zložitý počítačový program, analyzuje číselnú radu, upravuje grafický element proste robí niečo čo vyžaduje koncentráciu jednoducho zabudne žmurkať alebo žmurká polovične, povrch oka potom ostáva suchý.  Treba si to uvedomiť a po zložitejšom procese pred obrazovkou vedome trošku prežmurkať oči.

Pre tých čo nepoužívajú dioptrické okuliare, únava očí pred obrazovkou môže byť znakom toho, že potrebujú vyšetriť zrak. Miernu ďalekozrakosť (hypermetropia) ktorá by potrebovala korekciu do +1 dioptrie si v bežnom živote často ani nevšimnete, oči to vedia dokorigovať z akomodačnej rezervy na pozeranie do blízka. Ale keď sa dostanete pred obrazovku, oči dostanú extra záťaž. V takomto prípade pomôžu jednoohniskové či protiúnavové okuliarové šošovky s kvalitnou antireflexnou úpravou.