Je číra ak treba, je tmavá ak treba, chráni pred UV žiarením aj modrým svetlom, môže byť zrkadlová, aj polarizačná, aj multifokálna. To je fotochromatická šošovka Transitions.

Ako sa vám pozerá vonku na priamom slnečnom svetle, pri prechode z tmavého interiéru do svetlého interiéru, pri pozeraní sa na digitálne obrazovky alebo pri šoférovaní? Citlivosť na svetlo – zvaná aj ako svetloplachosť – je čím ďalej, tým väčším problémom. Štúdie dokazujú že od veku 20 rokov každých 10 rokov sa zdvojnásobuje jej miera. Osvetlenie, ktoré nevadí v mladosti je skoro neznesiteľné po štyridsatke

Transitions Essilor

Presne túto problematiku riešia inteligentné fotochromatické okuliarové šošovky, medzi ktorými je najznámejšia technológia Transitions od Essiloru. Tieto šošovky majú v sebe špeciálne častice, ktoré reagujú na osvetlenie, vďaka čomu povrch prechádza z čírosti až do skoro úplnej tmavosti podobnému slnečným okuliarom. Šošovka sa vždy prispôsobí svojmu okoliu, je optimálne tmavá či bledá bez dodatočného zásahu, nastavovania.Pri poslednej, 8. generácie Transitions stmavnutie trvá 20-25 sekúnd, spätné vyblednutie z celej tmavosti na úroveň použiteľnú v interiéri zaberie pár minút.

Dokonalé okuliare na šoférovie?

Fotochromatická šošovka transitions 8. generácie reaguje na UV žiarenie, ktoré však neúčinkuje za čelným sklom auta. Na šoférovanie preto vyvinuli verziu Xtractive, ktorá reaguje na viditelné svetlo, a aj v aute stmavne približne na 50%. Novinkou Xtractive šošovky je polarizačná verzia, ktorá úspešne eliminuje rušivé odlesky napríklad z mokrej vozovky, vodného povrchu či snehovej pokrievky.

xtractive šošovky na šoférovanie

Kedysi sa hovorilo, že tmavnúce šošovky sú len pre starých ľudí, lebo nevyzerajú moderne. Tá doba je už dávno za nami. Najnovšie fotochromatické okuliarové šošovky sú v interiéry celkom číre, bez mierneho sfarbenia. Ku klasickej hnedej, sivej a grafitovo zelenej farbe pridali štyri trendové odtiene ametystovú, jantárovú, smaragdovú a zafírovú. Dokonca verzia určená na šoférovanie Xtractive môže tmavnúť do zlatej, striebornej, modrozelenej alebo modrofialovej zrkadlovky.

A to ešte nie je všetko! Inteligentné šošovky Transitions blokujú UV žiarenie na 100%, a vďaka technológii EPS pohlcujú v interiéri najmenej 20% a v exteriéri viac ako 87% škodlivého modrého svetla. Verzie Xtractive majú ešte lepšie hodnoty. K tomu sa pridáva aj kvalitná antireflexná úprava, ktorá eliminuje odlesky vytvárajúce sa na povrchu šošovky. Celé to dopĺňa povrchová ochrana proti oderu, ktorá odpudzuje mastnotu, prach aj vodu.

Farby šošoviek Transitions

Fotochromatické okuliarové šošovky môžu byť aj protiúnavové alebo multifokálne. Pri športoch ako bežkovanie, beh či cyklistika sa často stane, že slnko zapadne a slnečné okuliare sú zrazu príliš tmavé, no keď si ich dáte dole, vaše oči ostanú bez ochrany. Vtedy sa hodia fotochromatické športové okuliare, lebo majú tvar, ktorý vás ochráni z každého uhla, a zároveň sa prispôsobia svetelným podmienkam v ktorých športujete.