Do roku 2050 bude polovica populácie našej planéty krátkozraká. Okuliarové šošovky na riadenie detskej myopie môžu byť riešením.

Náš životný štýl – pozeranie do blízka a málo pobytu v exteriéri – v spojení s genetickou dedičnosťou  zapríčinili že čoraz viac a viac ľudí trpí krátkozrakosťou, odborne nazývanou Myopia. Krátkozraký človek síce vidí ostro na blízko, ale do diaľky je jeho videnie rozmazané. Väčšinou to spôsobuje pozdĺžne natiahnutie oka, ktoré sa začína v detstve a deje sa do konca puberty, prípadne aj v neskoršom veku. Dieťa, u ktorého odhalia krátkozrakosť dostane na jej korekciu „mínuskové“ dioptrie, čím sa mu vytvorí správny obraz na pozadí oka, vďaka čomu vidí ostro.

Detská myopia

Takáto korekcia krátkozrakosti u detí má však svoje nedostatky, keďže ostatné časti očného pozadia ostávajú zahalené v tme, kvôli tomu nadmerný rast oka pokračuje, a na kontrole o pol roka je z dioptrie -1 už -2. V nešťastnom prípade do konca puberty narastie až na -6 dioptrií alebo viac. Pri tejto dioptrii je človek prakticky slepý bez okuliarov či kontaktných šošoviek. Riziko neúspechu pri laserovej korekcii zraku stúpa s výškou dioptrie. Ešte horšie je že sa výrazne zvýši aj riziko očných ochorení ako sú sivý zákal, zelený zákal alebo oddelenie sietnice ktoré môžu viesť ku kompletnej slepote.

Je možné liečiť detskú krátkozrakosť?

Vedci skúmajú nárast detských dioptrií už dlhší čas. Zistil že má tri zásadné príčiny, z ktorých dve vieme ovplyvniť. Pri pobite vonku oči dostávajú viac svetelných podnetov ktoré redukujú nadmierny rast oka. Časté pozeranie do blízka (ako vy teraz na tento článok) zase urýchľujú rast oka. S treťou príčinou vzniku myopie, s genetickou dedičnosťou sa zatiaľ nedá nič robiť, deti krátkozrakých rodičov s vysokou pravdepodobnosťou budú tiež krátkozraké.

Vďaka novej generácie okuliarových šošoviek dokážeme riadiť detskú myopiu. Stredná časť šošoviek na kontrolu myopie (krátkozrakosti) je rovnaká ako pri normálnej okuliarovej šošovke, cez nej vidí nositeľ ostro. Po okrajoch ale vedci vytvorili takzvanú defokus zónu, ktorá nasmeruje svetelné lúče na pozadie oka. Kritická časť očného pozadia je tak stimulovaná a nežiaduci rast oka sa spomalí. Podľa štúdií šošovky na riadenie detskej myopie dokážu spomaliť rast oka o 67%, čo znamená, že namiesto kritickej dioptrie -6 ostaneme v dospelosti len okolo -2. Samozrejme obmedzenie pozerania na krátku vzdialenosť (do mobilu) a viac pobytu v exteriéri je stále veľmi dôležité.

Essilor Stellest
Essilor Stellest

Optika Optima sa medzi prvými na Slovensku špecializovala na okuliarové šošovky na riadenie detskej myopie. V našej ponuke nájdete okuliarové šošovky Essilor Stellest a Hoya MiYOSMART ktoré vykazujú najlepšie výsledky, ale aj šošovky Rodenstock MyCon a Zeiss MyoCare. U nás v optike vás čaká odborne vyškolený personál a obrovská ponuka detských okuliarových rámov vhodných pre tieto unikátne šošovky.